piątek, 13 listopada 2015

Jak oszczędzać na jedzeniu - budżet domowy




Witajcie;)
Dziś odpowiadam na pytanie które jakiś czas temu zadałam swojej rodzinie:
 "Czy na jedzeniu można zaoszczędzić?"
 Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć TAK. Zwłaszcza że przeciętna, polska, czteroosobowa rodzina wydaje 25% swojego dochodu  na jedzenie. 
Dodam tylko że nie jestem żadnym ekspertem w tej dziedzinie tylko gospodynią szukającą oszczędności ;)

Zacznę od tego że dobrze jest prowadzić budżet domowy który rozświetla nam wiele kwestii gdzie nasze pieniądze się podziały. Wiem że wszyscy o tym mówią i wiele osób nie chce się bawić w spisywanie paragonów ale to właśnie nam pokaże gdzie robimy błędy. 

Podczas pierwszego miesiąca spisywania wydatków zauważyliśmy że sporo jemy po za domem kiedy jedzenie w lodówce się marnowało. 

Trochę prostej matematyki:

To już nam obrazuje jak dużo pieniędzy idzie tylko na te trzy punkty. Nie zrozumcie mnie źle bo nie chodzi mi o to aby całkiem z przyjemności zrezygnować. Jestem za tym aby obiady i drugie śniadania robić w domu a do restauracji chodzić raz na jakiś czas i niech to się stanie uroczystością a nie normą. 

Drugą rzeczą jaką zrobiłam to poprosiłam moich domowników aby na kartkach napisali swoje ulubione dania. Zapisałam je w zeszycie i obok każdego napisałam jakie będę potrzebować produkty do przyrządzenia go. 
Raz w tygodniu (zazwyczaj w sobotę) robię plan menu na kolejny tydzień i mój zeszyt bardzo mi w tym pomaga;) Sprawdzam w szafkach co mam z potrzebnych produktów a czego nie mam ląduje na liście zakupów. 

Punkty których się trzymam:
1. Jedz w domu
2. Przygotuj jedzenie do pracy i szkoły
3. Na zakupy jadę z listą
4. Kupuję zamienniki droższych produktów (często te same firmy które sprzedają swoje produkty           pod nazwą marki produkują jedzenie dla dyskontów pod nazwą własną)
5. Nie robię zakupów gdy jestem głodna ;)
6. Nie zabieram dzieci na zakupy.
7. Na zakupy zabieram torby z materiału aby nie kupować przy kasie foliowych.
8. Staram się gotować podwójne porcje aby jedną zamrozić na kolejny raz.
9. Zupy gotuję na dwa dni
10. Koncentruję się na warzywach i owocach sezonowych.
11. Kiedy udaje mi się kupić w promocji więcej produktów to je mrożę.
12. Prawie zawsze nasz obiad składa się z dwóch posiłków bo po np. tylko zupie moje chłopaki po           godzinie siedzą już w lodówce a tańszy jest porządny obiad niż tzw. zapychacze. 
13. Uważam na promocję bo często cena początkowa jest zawyżona. 
14.  Przed wyjściem na zakupy zdarza mi się robić zdjęcie lodówki aby mieć możliwość w sklepie            sprawdzenia  czy np. jest ketchup, musztarda czy masło ;)
15. Kupuję wody w 5 l opakowaniach (cena butelki 1,5l to 2zł cena butelki 5l to 4,80zł w skali roku         to znów niezła suma. A o ekologii nie wspomnę ;)
16. Na koniec najważniejsze... ustalam określony budżet (u mnie jest to tygodniowy). Posługuję się         gotówką więc wypłacam pieniądze i dzielę na cztery tygodnie. W ten sposób lepiej je kontroluję         niż poprzez płacenie kartą. 

Staram się być również kreatywna choć kucharka ze mnie średniej klasy ale nigdy nie wyrzucam jedzenia. 
  • Jeśli widzę że został sos to go mrożę. 
  • Z ziemniaków z poprzedniego dnia robię kopytka
  • Resztkę rosołu zostawiam albo na bazę do sosów albo robię pomidorową.
  • Kiedy jeszcze jadłam mięso to ścinki mięsa i wędlin mroziłam aby kiedyś wykorzystać do bigosu. 
  • Nieświeży chleb zużywam do tostów lub mielę na bułkę tartą. 
  • Robię bulionetki o których pisałam --- TUTAJ
  • Mrożę sezonowe warzywa.
Pamiętajcie że najważniejsze to planowanie!!!

To chyba na tyle moich rad. Mam nadzieję że znajdziecie tu coś dla siebie. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielicie się w komentarzach swoimi radami ;)

Pozdrawiam ciepło 




52 komentarze:

  1. Super sprawa z robieniem zdjęć lodówki , ja za każdym razem kupuję coś co mam już w domu , zazwyczaj jest to śmietana która następnie ląduje w śmietniku bo zdążyła się przeterminować :( Na pewno skorzystam z twoich wskazówek :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy post...i bardzo na czasie przynajmniej u mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł, ja na mieście jem bardzo rzadko, przeważnie kiedy jestem z daleka od domu i nie mam innej możliwości. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Piszę komentarz po raz pierwszy, chociaż czytam Twój blog regularnie od kilku miesięcy. Jestem zachwycona Twoimi pomysłami i podejściem do życia i bardzo podziwiam konsekwencję. Dzisiaj zdecydowałam się napisać, bo sama jakiś czas temu zaczęłam szukać oszczędności na zakupach spożywczych i ciągle szukam nowych rozwiązań. Z wielu Twoich pomysłów na pewno skorzystam a od siebie mogę podrzucić pomysł na mrożenie bulionów, które długo trzeba gotować, np. grzybowego i rosołu. Jeśli tylko rozmiar zamrażarki pozwala, to gotuję kilka porcji więcej. Poza tym, nie lubię, kiedy coś trzeba bardzo długo gotować.
    Mam niedaleko bazarek, na którym rolnicy sprzedają swoje produkty. Nabiał, orzechy, moje ulubione malinowe pomidory i ziemniaki są dużo tańsze, niż w marketach. Twaróg i śmietana są pyszne. Mogę też kupić surowe mleko, które się zsiada i dzięki temu mogę sama zrobić zsiadłe mleko i twaróg. Niedaleko mam ujęcie wody oligoceńskiej, której używam do gotowania, a latem też do podlewania kwiatów na balkonie. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Kolejny post ze świetnymi radami, bardzo dużo z nich już wykorzystuję, nie znoszę wyrzucania jedzenia. Staram się opróżnić lodówkę do zera i dopiero wtedy udaję się na zakupy, dzięki temu stałam się bardziej pomysłowa w kuchni.
    Pozdrawiam.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak to prawda im mniej mamy tym bardziej jesteśmy pomysłowi;)

      Usuń
  6. Fajne rady, ja może nie wszystkie stosuję ale też staram się oszczędzać na jedzeniu, a przede wszystkim go nie marnować. No i oczywiście poza pieniędzmi ważny jest też czas, który też sobie cenię. Czasem celowo gotuję więcej makaronu czy ziemniaków, żeby kolejnego dnia zrobić z tego chociażby zapiekankę, a zakupy też staram się planować z wyprzedzeniem i chodzę z listą. Mistrzynią i moim mentorem w tej materii jest przyjaciółka, która ostatnio zrobiła nawet sałatkę z włoszczyzny z rosołu, do tego jabłko, ogórek kiszony, ziemniak i sałatka jarzynowa na kolację gotowa. Od niej przejęłam też patent na podobne do Twoich kostki do zup i sosów, a także gotowe pęczki włoszczyzny uszykowane na całą zimę. Ja ogólnie jestem fanką mrożenia, zwłaszcza, że mieszkam na wsi i mam ogródek warzywny.To ekonomiczniejsze i zdrowsze rozwiązanie niż kupowanie np. warzyw po sezonie czy nawet sezonowej, mytej, marketowej marchewki ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzę że pokrewne dusze jesteśmy;) Ja również wyjmuję włoszczyznę z zupy i często robię szybką sałatkę;)
      Pozdrawiam;)

      Usuń
  7. Bardzo pożyteczny i praktyczny post..

    OdpowiedzUsuń
  8. Punkt 14 rewelacja! Genialne! 😍 zawsze stoję i się zastanawiam: mam czy nie mam?
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  9. Podobnie jak poprzednicy zachwycona jestem Twoim pomysłem na robienie zdjęcia lodówce przed pójściem na zakupy. Koniecznie muszę wprowadzić go w życie. Jeśli chodzi o mój sposób na punkt 15, to osobiście zrezygnowałam z kupowania wody w butelkach na rzecz filtrowania wody w specjalnym dzbanku. Oszczędności naprawdę są zauważalne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja myślę o zamontowaniu filtra przy kranie w kuchni :)

      Usuń
  10. Powiem szczerze, że od dwóch miesięcy próbuję przestawić się na bardzo zdrową dietę (tj. jeść głównie warzywa, owoce, pić świeżo wyciskane sok, jeść produkty zbożowe, z pełnoziarnistej mąki i unikać produktów przetworzonych) i to jest jakaś masakra! Tak zwana "zdrowa żywność" jest tak droga, że można śmiało powiedzieć, że to towar luksusowy, a warzywa i owoce porównywalnie.. Myślałam, że na warzywach i owockach zaoszczędzę mnóstwo pieniędzy, wszak nie trzeba ich konserwować, dodawać do nich dziwnej chemii, pakować itd... ale niestety wydaję jeszcze więcej.
    Pomysłem, którym mogę się podzielić jest suszarka do owoców (by zachować smak lata zimą) oraz wyciskarka do cytrusów (wtedy mamy pewność, że wycisnęliśmy ile się da :>)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem o czym mówisz bo też ten etap przeszłam. Stopniowo zauważysz gdzie w Twojej okolicy są np. tanie mąki pełnoziarniste, gdzie można kupić tańsze owoce (może hurt) itd. Ja już mam swoje punkty i dużo rzeczy takich jak przyprawy, mąki, zioła, herbaty, młody jęczmień itd kupuję przez internet bo jest dużo taniej. Robimy z koleżanką wspólne zamówienie i wychodzi całkiem przyzwoicie. Kiedyś może też zrobię o tym post jak odżywiać się zdrowo i nie zbankrutować ;)
      Pozdrawiam;)

      Usuń
  11. wow! niby proste, a wielu z tych rzeczy nie robiłam do tej pory. nie znoszę wyrzucania jedzenia, zawsze myślę o tych, którym go brakuje podczas gdy ja beztrosko wrzucam je do kosza. Zapisuję listę i będę wprowadzać u siebie. dzięki Kochana!

    OdpowiedzUsuń
  12. Zupełnie jakbym czytała o nas.już od dawna jest to u nas normą,ale nie dlatego że szukałam oszczędności tylko dlatego że sytuacja życiowa nas do tego zmusiła.to nas nauczyło więcej pokory i szacunku do ciężko zarobionych pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście minimalizm z wyboru mniej boli ale rozsądek jest zawsze modny :) Buziaki

      Usuń
  13. Dla mnie najlepszą radą której nie stosowałam jest fotografowanie lodówki.Ale szczerze my też przesadzamy z zakupami,a potem wywalamy.Teraz zmieniłm metodę,kupuję celowo np.indyka ktorego kroję w plastry np.3 by miec na kilka obiadów bo Moje Chlopaki lubią kotlety z indyka.

    OdpowiedzUsuń
  14. Kiedy czuje,ze malo kasy lodowke opustoszamy do maximum. Nie kupuje ciast gotowych w sklepach pieke sama.Nie kupuje sosow gotowych robie sama. Czipsy nie wchodza w gre.Nie lece zaraz do sklepu kiedy reklama cos promuje. Oszczedzania uczylam sie od swej mamy i dalej jestem otwarta na podpowiedzi. DZIEKUJE! Uczmy sie mimo wszystko dalej a przede wstystkim takze nasze dzieci.Kiedys rzucilam w dziecinstwie chlebem i to zapamietalam do dzis. Dzis kiedy kroje nowy chleb robie na nim krzyzyk i mysle zeby nigdy mi go nie brakowalo.Zawsze! Pozdrawiam serdecznie Jola

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetny tekst, niedawno sama o tym pisałam - zapraszam! Ja tez bez listy się nie ruszam i planuję tygodniowe menu.

    OdpowiedzUsuń
  16. Stosuję się do prawie wszystkich powyższych zaleceń, oprócz robienia zdjęć lodówce, zamiast tego przygotowujemy dzień przed zakupami listę produktów potrzebnych do zrobienia wszystkich dań, które sobie zaplanowaliśmy na cały kolejny tydzień (i od razu cały przegląd lodówki). Ale jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy bardziej spontaniczni w zakupach i przez to dużo jedzenia marnowaliśmy, bo gdzieś w czeluściach lodówki się chowało, a pojawiało jakimś cudem dopiero po minięciu daty ważności ;) . Nam pomogło spisywanie przez miesiąc dokładnie naszych wydatków żywieniowych i okazało się że kilka setek miesięcznie nam uciekało, bo zbyt często jedliśmy na mieście, albo piliśmy sporo alkoholu, albo kupowaliśmy za dużo pojedynczych produktów, bo akurat były na promocji, a takiej mozzarelli się przecież nie zamrozi na później. Odkąd zwracamy na to więcej uwagi, przestaliśmy marnować jedzenie, oszczędzamy około 300/400zł miesięcznie, które pod koniec roku możemy dołożyć do kwoty na urlop. Żałuję tylko że tak późno zaczęliśmy się do tego tak na porządnie przykładać, a próby rozpoczęły się już w styczniu. Będę Twój wpis polecać znajomym, bo według mnie to zbiór świetnych rad dla tych opornych czy też nie do końca przekonanych czy warto oszczędzać na jedzeniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale fajnie że Wam się udaje aż tyle oszczędzić;) W skali roku to jest około 4 tys;) ładna sumka;) A wciągu 10 lat...;)
      Pozdrawiam;)

      Usuń
  17. Podobnie staram się zarządzać budżetem :) Mi jest zdecydowanie łatwiej, bo mieszkam sama, więc zakupy robię na 1 osobę. Przede wszystkim jestem za tym (zawsze byłam) żeby nie marnować jedzenia! Jeżeli kupię czegoś więcej, podobnie jak Ty, mrożę. Sporo produktów dostaję od mamy lub przyszłej teściowej (wszystkie weki - ogórki, dżemy, jajka, czy warzywa z ogródka).
    Pozdrawiam serdecznie :))

    OdpowiedzUsuń
  18. Podzielę się swoim doświadczeniem.Zawsze, gdy gotuję rosół część rozlewam do niewielkich słoiczków i mrożę.Zużywam później do podlewania gołąbków,sosów, teraz sezonowej zupy dyniowej itp.Taki bulion na pewno jest zdrowszy niż vegeta.Mięso z rosołu też często gromadzę w zamrażarce, by po uzbieraniu odpowiedniej ilości zużyć na mały pasztet lub na nadzienie do krokietów lub nadziewanych klusek śląskich(można dodać pieczarki lub kapustę).Hanka

    OdpowiedzUsuń
  19. Świetne pomysły - kilka już znam :) - i zasady zwłaszcza na zakupy . Choć zasady zasadami a jak przyjdzie chętka to nic się zrobić nie da... :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Nie ruszam sie głodna i bez listy :-)
    Dużo cennych porad - dzięki

    OdpowiedzUsuń
  21. Spisywanie paragonów szło mi nawet nieźle... do czasu, gdy w maju tego roku z mamy jednego dziecka, stałam się mamą dwójki maluchów... Dobrze, że choć co drugie... no dobra, co trzecie zakupy udaje mi się zrobić z listą:) Planowanie tygodniowego menu najczęściej pozostaje w sferze planowania, choć zdarzały się i te cudowne tygodnie, gdy z góry wiedziałam co będziemy jeść w najbliższej przyszłości. Cóż... dobrze, że niebawem 2016 rok... Wiem co i tym razem znajdzie się na liście moich postanowień noworocznych:)
    Super wpis!
    Pozdrawiam,
    Marta

    www.livingasatisfiedlife.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  22. moja ulubiona zupa z dyni kosztuje 3,50 € w miseczce dla skosnookich.Gotuje ja po prostu sama i jem jej ile dusza zapragnie.
    Omijam z daleka wszelkiego rodzaju Imbissy.Nie omijam natomiast punktow z prazonymi migdalami mniam. KASIA.:)

    OdpowiedzUsuń
  23. Pani Laurentino ;)
    Super post ja już od lat spisuje "paragony" wiem gdzie wydaje każdego grosza i widać czarno na białym gdzie "topią " się pieniążki.
    Jak ktoś dowiaduje się ,że spisujemy wszystko w notesiku to na początku się z nas śmieje ,a później przyznaje ,że to super sposób na domowy budżet bo teraz widzą ,gdzie niepotrzebnie uciekają im pieniądze.

    Pozdrawiam Olka

    OdpowiedzUsuń
  24. Ja właśnie ostatnio zaczęłam zastanawiać się na co wydaję tyle pieniędzy w spożywczym ;) i tak myślę, że chętnie zobiłabym tak by wydawać mniej. Może trochę to kwestia tego, że lubię eksperymentować w kuchni, dodać coś innego, czasami niepotrzebnie itd ;)
    Jednak większośc z Twoich rad stosuję. Najbardziej lubię mrozić - warzywa, zioła, buliony, grzyby, co tylko się da by zrobić z tego dobry obiad. Nie próbowałam jeszcze sposobu ze zdjęciami wnętrza lodówki, ale za to z listą idę do sklepu zawsze :)
    Jeśli się sprężę to może od grudnia zacznę spisywać wszystkie spożywcze wydatki i wtedy się okaże gdzie popełniam błąd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W grudniu jest sporo wydatków to tym bardziej warto spisywać aby sprawdzić ile tak naprawdę kosztują nas święta ;)

      Usuń
  25. Świetne pomysły na oszczędzanie. Dorzucę jeszcze jeden: picie wody z kranu (lub przegotowanej) zamiast wody mineralnej niegazowanej. Dla mnie natomiast czynnikiem, który pomógł mi oszczędzić najwięcej pieniędzy była decyzja o odchudzaniu. Kupuję mało i staram się, aby w lodówce nie zostawały żadne resztki, które mogłyby mnie skusić wieczorem. Zawsze mam do jedzenia coś takiego, za czym nie przepadam, ale mogę zjeść, gdybym była głodna, (w moim przypadku jest to jogurt naturalny typu greckiego i płatki owsiane) zjem tylko tyle, ile potrzebuję do zaspokojenia głodu. Zresztą w kwestii odchudzania ograniczanie wydawania pieniędzy też jest trudne. Istnieje tyle suplementów diety, tabletek, zabiegów kosmetycznych (masaży, wymrażania tłuszczu etc.): tylko wydawać pieniądze i liczyć na cud.

    OdpowiedzUsuń
  26. Kopalnia wiedzy i pomysłów. :) Wiele z nich stosuję w praktyce, ale kilka już dołączam do realizacji w praktyce. :)

    OdpowiedzUsuń
  27. Bardzo rozsądnie. Ja jeszcze kiedyś, jak kupowałam różne rzeczy (teraz mieszkam na wsi i nie mam takiej potrzeby) i była nas trójka, to np. raz na jakiś czas kupowałam 3 całe kurczaki. W domu porcjowałam i miałam 6 udek, skrzydełek, piersi itp. i dzieliłam na poszczególne obiady i dopiero mroziłam. Taniej kupić całego kurczaka niż osobno udka, osobno piersi, osobno porcje rosołowe :)

    OdpowiedzUsuń
  28. Ostatnio też jestem na etapie zarządzania domowym budżetem i to prawda że bardzo duża cześć pieniędzy wypływa na jedzenie...

    OdpowiedzUsuń
  29. Jeśli się jest na garnuszku u rodziców, a później przechodzi na swój to na początku jest ciezko, ale to wszystkiego się człowiek uczy z czasem :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Faktycznie, zdecydowanie jedzenie na mieście zjada ogromne ilości pieniędzy i widze to po sobie, ile kasy idzie na jedzenie

    OdpowiedzUsuń
  31. Oj jedzenie w domu zawsze jest tańsze, bo zazwyczaj gotujemy na kilka osób w cenie jednego dania restauracyjnego, a zupa to ogólnie bardzo tanie danie

    OdpowiedzUsuń
  32. Super punkty! Zazwyczaj przygotowuję jedzenie w domu bo wiem co podaję na talerzu, skąd pochodzą produkty. Wiadomo jest też tańsze. Czasem jem w restauracjach ale tylko w ramach rozrywki i odmiany. Na zakupy nigdy nie wybieram się głodna bo wtedy nie panuję nad tym co wrzucam do koszyka. Oszczędzanie jest fajne :)

    OdpowiedzUsuń
  33. Muszę się z Tobą zgodzić, że planowanie jest najważniejsze. Bardzo fajne porady. Niestety zazwyczaj na jedzenie wydajemy najwięcej, które często się marnuje...

    OdpowiedzUsuń
  34. Moim zdaniem najwięcej wydajemy na jedzenie no bo przecież trzeba jeść. Wiadomo, że jeśli przygotowujemy jedzenie sami to możemy na tym sporo zaoszczędzić np robiąc obiad na 2 dni.

    OdpowiedzUsuń
  35. Pytanie czy warto? Ok oszczędzać aby nie kupować za dużo i nie jeść bo to nie zdrowe lub nie wyrzucać to ok. Ale nie jestem za tym, żeby kupować tanie produkty, bo są niezdrowe i naładowane chemią.

    OdpowiedzUsuń
  36. Ja bardzo długo uczyłam się oszczędzać! Ale muszę przyznać, że to się bardzo w życiu przydaje! Dzięki temu nauczyłam się tez dobrze rozporządzać budżetem w firmie i dzięki temu mogę teraz zainwestować w nowe oprogramowanie dynamics ax consultant , które z pewnością pozwoli mi zarobić więcej pieniędzy :)

    OdpowiedzUsuń
  37. Chciałam Ci bardzo podziękować za ten wpis, bo jak go pierwszy raz przeczytałam to wzięłam go sobie bardzo do serca i porządnie wzięłam się za oszczędzanie! W rezultacie udało mi się wreszcie oszczędzić pieniądze na szkolenia sprzedażowe w firmie Witalni, o których już od bardzo dawana marzyłam, ale ciągle brakowało mi finansów! :)

    OdpowiedzUsuń
  38. Super wpis. Będę pamietać o wskazówkach :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...